Haas+Sohn Eboli TV černá/karamel

S troubou
Vývod kouřovodu
horní

• , zakoupeno v Krbova-kamna.com

Věděl jsem že kupuji výběhový typ tak musím být trochu tolerantní ovšem mám pár výtek. Rošt se špatně čistí protože díry jsou rovnoběžně s dvířky, popelnik má malou kapacitu, čepy držící dvířka jsou krátké a tak když mi po pár dnech vypadla závlačka ,uvolnil se celý pant. Našel jsem v popelníku 6 šroubků které nevím kam patří a v navodu jsem nic nenašel. Jinak oproti minulým s podobným výkonem mají větší výkon do výměníku, jen doufám že vydrží aspoň 16 let jako ty minulé od stejné firmy.

• , zakoupeno v Krbova-kamna.com

• Máme kachle tabák, krásně vypadají a hlavně v místnosti, kde stojí kamna, není přetopeno. Ostatní pokoje radiátory krásně vytopí (6x radiátor a žebřík v koupelně) a kamna ohřejí i 125l bojler.
    • Jediné, co bych kamnům vytkla. Jak jsou na dvířkách "štelovací" průduchy na vzduch, tak už to kolem přišlo odřené. Není to moc kvalitní nátěr. Ale po pravdě, to ani tak nevadí.
    • Jedna kachle se musela tročku převrtat, byla jinde dírka a nešla tam.

Topili jsme v nich zatím jen 2x, ale jsme velice spokojeni. Koupila bych je znovu!

Druh vytápění

Doporučený tepelný spád 75-60 °C

Vodní obsah výměníku 14 l

Maximální pracovní přetlak 0,2 MPa

Kachlová kamna s výměníkem

Kachlová kamna s teplovodním výměníkem pro připojení nejen topných těles či zásobníkového ohřívače vody, ale i možností připojení ke stávajícímu otopnému systému s elektrickým nebo plynovým kotlem. Kachlová kamna s výměníkem vám mohou ušetřit až polovinu ročních nákladů na vytápění. Jedná se o ideální způsob pro vytápění celého domu. Díky kvalitnímu spalování, které výrazně podporuje terciární spalování a vysoké účinnosti (dosahující až 85%), dosahují nízkých emisních hodnot. Kamna splňují evropskou normu EN 13 240 i nejpřísnější emisní hodnoty dle BimSchV II. Unikátní předností kachlových kamen Treviso s výměníkem je jejich nová koncepce vyjímatelného výměníku, která nabízí jednoduchou možnost demontáže a tím rychlé a jednoduché přestavění na teplovzdušnou variantu. Výměník je schopen předávat do topných těles (zásobníku vody) přes 55% z celkového tepelného výkonu kamen. Výkon kachlových kamen s výměníkem je až 5,7 kW. Pro případ výpadku elektrického proudu je možné ke kachlovým kamnům instalovat vychlazovací smyčku. Jedná se o systém zabezpečení před přetopením. Vychlazovací smyčka je dodávána jako zvláštní příslušenství.

• Již jsem jednu recenzi na tyto kamna psala. Máme je od roku 2014 na chalupě. Do teď jsme s nimi byli spokojeni, protože se v nich topilo jen občas (víkendy, max.10 dní v kuse). Vypadají pořád krásně a suprově vyhřejí celý domek i vodu v bojleru.
    • Tento rok v nich topíme tři měsíce v kuse a už jsme je museli 2x úplně rozebrat a vyčistit. Vše z kouřovodu spadne do otvoru odtahu a jste v háji. Máme horní odtah kamen. Topíme tvrdým dřevem, které je pomalu tři roky staré a vyschlé. Mám v podstatě stejný názor jako má tady pan Martin. Nevhodný trubkový výměník, po malém zanesení se kouř vrací do místnosti, kamna dehtují a sklo je černé. Jak začne být sklo začouzené, okamžitě čistím výměník lištou, pokud ani to nepomůže, musí se vyčistit výměník komplet a to je teda věc. Sundat kachle, vyndat kouřovody, což není úplně jednoduché, vzít klíč, sundat pomalu celý vršek kamen, vše vyluxovat. Čistá práce to fakt není :-D. Po vyčištění máte zase na pár dní klid a koukáte přes čisté sklo na plápolající oheň. Stírací lišta je fajn, ale pokud topíte denně, výměník je po týdnu zanesený a s lištou se nedá pomalu hnout. Také občas musíme použít kladivo. A to průduchy do kamen vůbec nezavíráme, aby kamna nedehtovala. Problém je i malý popelník. Celkově jsou kamna asi špatně řešená, ale nejsem odborník a s jinými kamny s výměníkem nemám zkušenost.

Nevím, zda bych do nich znovu šla. Pokud jsou takto řešená i ostatní kamna s výměníkem, tak asi jo. Líbí se mi vzhled a fakt dobře topí.

• Vzhled
    • Výkon
    • Vysoká účinnost
    • Nevhodně projektovaný trubkový výměník
    • Čištění výměníku

Po zkušenostech cca 6 měsíců, Kamna mají velmi vysokou účinnost což je trend dnešní doby a problém asi všech obdobných kamen. Využívat teplo co nejvíce v tomto případě jde většina výkonu do vody. Z toho plyne nevhodná konstrukce trubkového výměníku, trubky jsou velmi blízko u sebe je jich moc a kouř v má minimální prostor na prostupování do kouřovodu. Další nevhodná konstrukce na úkor vysoké účinnosti je, plech který kryje vstup z kamen do kouřovodu, teplo se tak udržuje v kamnech a více využívá. To vše vede k tomu že teplota spalin je velmi nízká je proto vyžadován vysoký tah komínu. Nejlépe komín konstrukčně umístěn uvnitř budovy a doplněn ventilátorem (velmi nevhodné) pro zajištění co největšího tahu a rozdílu teplot a minimálního ochlazování spalin v komíně. Při tak nízké teplotě spalin je nutné dbát zřetel na vyšší teplotu vody na výstupu z výměníku min 60, při nižší teplotě kamna snadno dehtují a s tím souvisí i další problematické čistění výměníku díky "patentové" technologie s využitím stírací lišty. Po zanesení trubkového výměníku stírací lišta se zasekává, v případě zadehtování vám pomůže jen kladivo a hrubá síla protože s lištou ani nehnete. Nízké teploty spalin vedou k velmi častému čištění kamen a kouřovodu.

• , zakoupeno v Krbova-kamna.com

• Jedna kachle se musela tročku převrtat, byla jinde dírka a nešla tam.